חיים בצל חרדה

חיים בצל חרדה

הבוקר רק התחיל ותחושת חרדה עמוקה אפפה את אמיר. אמנם כבר זמן רב חווה אמיר חרדות קלות פה ושם, אולם לאחרונה  החלו החרדות להציף את ליבו ולהשתלט על חייו יותר ויותר. הבוס לוחץ עליו להגביר את התפוקה במפעל שבו הוא עובד. כמנהל, אמיר חי עם חרדות רבות בנוסף לכך עליו לוודא שהפועלים בסמכותו מבצעים את עבודתם. הוא רוצה להרוויח יותר כסף על ידי קידום אבל תוהה לעצמו אם הוא כלל יקבל את הקידום. הוא סולד מהמחשבה להתעמת עם אנשים בנוגע לתפוקה שלהם. המטרה שלו היא שכולם יאהבו אותו.

אמיר גם חווה קשיים בבית. הוא ואשתו רבים על כסף ועל איך צריך לגדל את הילדים. הוא גם חש לחץ מצד ההורים שלה שנראה שתמיד מנסים להתערב בחיי הנישואים שלהם. הוא מרגיש שאשתו מקשיבה להם יותר מאשר היא מקשיבה לו.

הרבה מחשבות ודאגות מטרידות את אמיר:"מה אם התפוקה שאני מייצר בעבודה לא מספיקה ויפטרו אותי?" "מה יקרה אם הממונים תחתי לא יעשו את העבודה שלהם בצורה טובה ואני אצטרך להתעמת איתם?" "האם אי פעם אני אקבל את הקידום שמגיע לי?, "מה אני אעשה לגבי ההורים של אשתי שמתערבים בחיי הנישואים שלנו?" "כיצד אוכל להפסיק להתווכח עם אשתי?" "למה אני לא יכול למצוא שלווה?"

חרדות יכולות להיווצר מכל מיני סיבות

חרדות מלוות בדאגות יכולות לצוץ במהירות כאשר הקשיים בחיים שלנו מקיפים אותנו. ישנם הרבה בעיות משפחתיות שדוחקים בנו. מחלה יכולה לצוץ בבית ואנחנו מתחילים לדאוג מה גרם ליקרים לנו לחלות. אנחנו תוהים למשך כמה זמן המחלה תימשך וכיצד לשלם את ההוצאות הרפואיות. כולנו מתמודדים עם דאגות בגלל בעיות שונות בחיינו. לפעמים אנחנו חשים לחצים שמציפים אותנו מכיוונים שונים בחיינו.

אבל דבר אלוהים אומר לנו שחיים בחרדות ודאגות הם לא הדרך הנכונה לחיות. אלו לא חיים שמכבדים את אלוהים. לא ככה אלוהים רוצה שנחיה. אלוהים מגיע אלינו ומשרה שלווה. דבר אלוהים מספר לנו שאלו שהולכים אחרי המשיח: "ושלום אלהים הנשגב מכל שכל ינצר את לבבכם ואת מחשבותיכם במשיח ישוע" (אל הפיליפים ד' 7).

מה ניתן לעשות בנידון?

מה אנחנו יכולים לעשות כשהלחץ בחיים נצבר ומציף אותנו וגורם לחרדות וחששות? מה עלינו לעשות כאשר השלום שאלוהים הבטיח לנו נראה כה רחוק?

עלינו לבקש מאלוהים לסייע לנו לראות מה מתרחש בליבנו. דבר אלוהים מנחה אותנו לעמוד על המשמר של ליבנו משום שהוא שורש כל המחשבות והמעשים שלנו. "מִכָּל-מִשְׁמָר, נְצֹר לִבֶּךָ:    כִּי-מִמֶּנּוּ, תּוֹצְאוֹת חַיִּים." (משלי ד' 23). חרדות מצביעות על משהו שגוי ברצונות שלנו. לעיתים קרובות אנחנו חשים כי אנו לא מסוגלים להרגיש מאושרים בלי דברים מסוימים בחיינו.  ברגעים אלו החרדה משתקפת וחושפת חטא בלב שלנו. משהו אחר ולא המשיח נמצא בראש דר העדיפויות שלנו. אפילו התשוקה שלנו לדברים חיוביים יכולה לשלוט בנו במידה ונחשוק בהם יתר על המידה.

כיצד ניתן לסלק דאגות וחששות ולמצוא את השלווה מאלוהים שוב? שאול השליח אומר לנו "אל תחשוש בנוגע לשום דבר." אלוהים אומר לנו שניתן לחיות חיים בלי חרדות. במידה והלב שלנו מכוון גלפי אלוהים החרדות יסתלקו מחיינו. אבל במידה ואנחנו מחפשים אחר דבר אחר, דבר אשר החליף את אוצר המשיח, החרדות יחזרו להציף אותנו כאשר משהו יאיים לקחת את אותו הדבר.

אלוהים מסייע לתקן את שורש הבעיה

עלינו לבקש מאלוהים לראות את המתרחש בליבנו. אנחנו צריכים שאלוהים יפקח את עניינו לגבי מה שבאמת מתרחש בליבנו.  עלינו לשאול את עצמנו שאלות קשות שיסייעו לנו לראות מה שולט בנו-ממה אנחנו רוצים יותר מדי-מה לוקח את החלק המרכזי של תשומת ליבנו.

עלינו לעששות חשבון נפש בדרך למצוא את השורד של החרדות שלנו: מה הדבר שאנחנו מפחדים לרבד? אילו חששות מציפות  אותנו בנוגע לקיומנו? מה הדבר שאנו כה רוצים ומפחדים לאבד אותו? מה הדבר שאנחנו רוצים לשלוט בו אבל לא מסוגלים? מה הדבר שאני כל כך רוצה שהוא גוזל ממני שלווה? מה הדבר שאני כל כך חושק בו שאני מוכן לחטוא בעבורו?

כאשר אנחנו מגלים מה גורם לחרדות בליבנו עלינו לבקש מאלוהים שיסייע לנו להתמודד עם החששות ולהסיר אותם מהשורש ועלינו לחזור בתשובה ולחזור לשים אותו במרכז.

החופש מדאגות

אנחנו חווים חיים ללא דאגות כאשר אנו ממרכזים את המשיח במרכז חיינו. החרדות יסורו מאתנו כשהוא נמצא במרכז חיינו. החששות יסורו כשאנחנו נהיה משוכנעים שישוע מספיק לנו. זהו הפתרון שיוביל אותנו לחיים בלי חרדות משום שישוע הוא היסוד הבטוח שעליו עלינו לבנות את חיינו. אנחנו נחייה בלי דאגות כאשר נפנה לאלוהים וניתן לו הכל בתפילה. שאול השליח כותב:" 6 אל תדאגו לשום דבר, כי אם בכל דבר הציגו משאלותיכם לאלהים בתפלה ובתחנונים ובהודיה. 7 ושלום אלהים הנשגב מכל שכל ינצר את לבבכם ואת מחשבותיכם במשיח ישוע" (אל הפיליפים ד' 6-7).

אמיר צריך לבקש את מאלוהים לסייע לו למצוא במה באמת הוא חושק. האם הקידום בו הוא חושק והצורך שלו לרצות אנשים  צריכה לדחוק את המשיח לשוליים? מה הוא רוצה מאשתו שהוא לא מקבל וגורם לו להיכנס לוויכוחים בנושא ואף לחטוא בכדי לקבל אותו? על אמיר לחזור בתשובה ולשים את ישוע במרכז. על אמיר לשים את מבטחו באלוהים שהבטיח להיות עמנו עד הסוף.

עליו לזכור במהלך היום שיש לו אב שמימי שאוהב אותו ושהבטיח שיפגוש אותו מדי יום. עליו לחפש קודם את מלכות האלוהים ולתת למושיע לשלוט בליבו הוא צריך להכניע את עצמו ולתת לחסד של אלוהים להשריש שורשים ולהחליף את התשוקות הישנות שלו ועליו להקדיש את כל ליבו למען אלוהים.

שלום במשיח

השלום מתחיל על ידי כך שאנו צריכים לבטוח במשיח ובקורבן שלו עבורנו. הוא לקח את מקומנו על הצלב. הוא לקח את החטאים שלנו בכדי שתהיה לנו סליחה. הוא נקבר ושלושה ימים לאחר מכן הוא קם מן המתים. השלום מגיע על ידי כך שאנחנו נתהלך אחרי ישוע, שר השלום.

מה הלאה

נשמח לענות לך על כל שאלה או לעזור לך בצעדיך הבאים במסע שלך עם ישוע