דיכאון

החיים הם מסע, ואתה יכול לבחור בדרך שתוביל אותך מדיכאון לתקוה

אליהו היה איש אלוהים שידע מהו דיכאון. נסיבות חייו הובילו אותו לדיכאון עמוק. אספר לך את סיפורו כדי שתדע שיש מוצא מהדיכאון שלך ושתוכל לחיות חיים בשפע.

אליהו אסף את נביאי השקר בימיו, נביאים שבני עמו הלכו אחריהם במקום לשמוע לאלוהי האמת, והתעמת איתם כדי לראות איזה אל יענה לתפילה. נביאי הבעל צעקו בקול רם וחתכו את עצמם, אבל האלילים שלהם לא ענו להם. אחר כך אסף אליהו את העם, קרא בשם אלוהי האמת ואלוהים שלח אש מהשמיים לקורבן שלו. העם הבין שהאלילים הם השקר וראה את כוחו העצום של אלוהי האמת. למרבה העצב, איזבל המלכה כעסה מאוד על האירוע ונשבעה להרוג את אליהו.

אליהו פחד שהמלכה תהרוג אותו ונס על חייו. הוא היה מותש רגשית מהעימות עם נביאי הבעל, ומותש פיזית מהבריחה. הוא לא אכל ולא שתה והיה מתוסכל מאוד. רגשות הייאוש שלו גברו עליו בגלל התגובה של המלכה והסירוב של העם ללכת אחרי אלוהי האמת. הוא הרגיש שהוא חסר תועלת, לבדו, ריקני וחסר חיים. הוא התמלא ייאוש עד שהוא כבר לא חש עצב. הוא היה אדיש כלפי המשימה שאלוהים הטיל עליו והגיע למצב שבו היה נדמה לו שהמוצא היחיד שלו הוא למות.

הוא היה בבור תחתיות שבו הוא הרגיש שבור, לבדו, בחושך ומלא רגשות של ריקנות ופחד. אולי גם אתה מרגיש שאתה באותו בור. אולי אתה מרגיש שהבור כה עמוק והבעיה שלך כה קשה, עד שאתה מוותר על כל תקווה להינצל. אולי החרדה, הבושה והאשמה הכניסו אותך לדיכאון. אולי אתה מדוכא כי יש לך תחושה עזה של חוסר משמעות. אבל אני רוצה להגיד לך שאלוהים לא שכח אותך. הוא רואה אותך עכשיו והוא אוהב אותך. כל שעליך לעשות הוא לפנות אליו כפי שעשה אליהו, ולתת לו את השליטה בחייך. הוא ישקם אותך ויאפשר לך לחיות חיים בשפע שמעולם לא חלמת שאפשר לחיות.

אלוהים שלח לאליהו מלאך, והמלאך נגע בו והביא לו לחם ומים. אליהו פנה לאלוהים והסביר לו את מצבו שוב. אלוהים ענה ואמר לו לעמוד לפניו מחוץ למערה שבה הוא הסתתר. שים לב מה קרה אחר כך: "ויאמר: 'צא ועמדת בהר לפני ה' '. והנה ה' עובר  ורוח גדולה וחזק מפרק הרים ומשבר סלעים לפני ה', ולא ברוח ה'. ואחר הרוח רעש, לא ברעש ה'. ואחר הרעש אש, לא באש ה'. ואחר האש, קול דממה דקה" (מלכים א יט 12-11). קול אלוהים היה קול דממה דקה. תבין, העידוד שאתה זקוק לו איננו מפגן ענק של עוצמה המחסלת את האויבים שלך ומחוללת את השינוי שאתה רוצה.

המוצא מהדיכאון שלך והדרך חזרה לחיים בשפע, מתחילים במקום שבו אתה עומד לפני אלוהי האמת, אל שדי. אלוהים איתך בבור ממש עכשיו. הוא מוכן ורוצה לדבר איתך, לחולל שינוי בחייך ולתת לך תקווה. אם תחפש אותו, תמצא אותו. הוא היה שם לכל אורך הדרך.

אלוהים רוצה שתתקרב אליו. לשם כך הוא נתן את ישוע המשיח, בנו יחידו, כדי לשלם את העונש על חטאיך, החטאים שמונעים ממך להתקרב אליו, כדי שתוכל לנהל איתו קשר של אהבה. ישוע יעזור לך עכשיו. כל שעליך לעשות הוא לבקש ממנו לעזור לך. הוא יוציא אותך מהבדידות והחושך ויביא אותך אל אור אהבתו. אחרי שתקבל אותו, תגלה שאתה בדרך להחלמה. מסע הריפוי שלך עשוי להיות מיידי או להיות כרוך בזמן עד שתשתחרר מהלך הרוח הישן ותסגל לעצמך דרך חדשה שעל פיה תחשוב ותחיה. אבל חשוב שתדע: אם תיתן לו עכשיו שליטה בליבך ובמחשבותיך, הוא יתהלך איתך ויוביל אותך אל שלב חדש בחייך.

אנחנו מאמינים שישוע הוא בן אלוהים ומשיח ישראל והעולם כולו. נביאי התנ"ך ניבאו עליו לפני אלפי שנים. ישעיהו אמר שהמשיח היה "מדוכא מעוונותינו" (ישעיה נג 5). כלומר, הוא היה צריך למות במקומנו ולהיות הקורבן על חטאינו. דניאל הנביא כתב שהמשיח יוצא להורג ושזמן קצר אחרי כן, ייחרבו ירושלים ובית המקדש (דניאל ט 26). ישוע הגשים את שתי הנבואות האלה. בעצם, יש יותר משלוש מאות שלושים ושלוש נבואות שונות שכולן התגשמו בחייו של ישוע המשיח.

ישוע סבל ומת בעדנו אבל גם קם מהמתים וניצח את המוות. כל מי שמאמין בו מקבל מחילה על חטאיו וזוכה לחיי נצח. לכן אנחנו יכולים להתפלל אליו בתקופות של סבל וחטא ולדעת שהוא נאמן והוא יסלח לנו וירפא אותנו. הוא שומע אותנו כאשר אנחנו מתפללים.

בוא נדבר עם ישוע עכשיו ונבקש ממנו לקחת ממך את הדיכאון והריקנות ולתת לך חיים בשפע.

ישוע היקר, אני קץ בדיכאון. אני מכניע לך את ליבי ומבקש שתיקח את השליטה על כל מה שאני. תודה לך על שאתה מחליף את הדיכאון שלי בתקווה ובמטרה, ונותן לי חיים בשפע.

כעת, לחץ על הלשונית "כן" על גבי המסך הזה ומישהו ייצור איתך קשר. אולי אתה מתעניין אבל אינך מוכן לעשות את הצעד הזה לקראת ישוע. הוא יהיה שם כשתהיה מוכן.

 

ישוע אוהב אותך!

 

 

פסוקים על דיכאון

מַה תִּשְׁתּוֹחֲחִי נַפְשִׁי וַתֶּהֱמִי עָלָי הוֹחִילִי לֵאלֹהִים כִּי עוֹד אוֹדֶנּוּ, יְשׁוּעוֹת פָּנָיו… כִּי־אַתָּה אֱלֹהֵי מָעוּזִּי.

(תהילים מב 6, מג 2).

 

בְּטַח אֶל יְהוָה בְּכָל לִבֶּךָ  וְאֶל בִּינָתְךָ  אַל תִּשָּׁעֵן. בְּכָל דְּרָכֶיךָ דָעֵהוּ  וְהוּא  יְיַשֵּׁר אֹרְחֹתֶיךָ. (משלי ג 6-5)

 

וְקוֹיֵ יְהוָה יַחֲלִיפוּ כֹחַ, יַעֲלוּ אֵבֶר כַּנְּשָׁרִים. יָרוּצוּ וְלֹא יִיגָעוּ, יֵלְכוּ וְלֹא יִיעָפוּ. (ישעיה מ 31)

 

וֵאלֹהֵי הַתִּקְוָה יְמַלֵּא אֶתְכֶם כָּל שִׂמְחָה וְשָׁלוֹם בֶּאֱמוּנַתְכֶם, כְּדֵי שֶׁתִּגְאֶה בָּכֶם הַתִּקְוָה בְּכֹחַ רוּחַ הַקֹּדֶשׁ.

(רומים טו 13)

 

נִלְחָצִים אֲנַחְנוּ מִכָּל עֵבֶר, אַךְ אֵינֶנּוּ רְצוּצִים; נְבוֹכִים, אַךְ לֹא נוֹאֲשִׁים; נִרְדָּפִים, אַךְ לֹא נְטוּשִׁים; מֻשְׁלָכִים אַרְצָה, אַךְ לֹא נִשְׁמָדִים… לָכֵן אֵין אָנוּ מִתְיָאֲשִׁים, וְאַף עַל פִּי שֶׁהָאָדָם הַחִיצוֹנִי שֶׁלָּנוּ הוֹלֵךְ וּבָלֶה, הָאָדָם הַפְּנִימִי שֶׁלָּנוּ מִתְחַדֵּשׁ יוֹם יוֹם. הֵן צָרָתֵנוּ הַקַּלָּה שֶׁל הָרֶגַע מְכִינָה לָנוּ כְּבוֹד עוֹלָמִים גָּדוֹל וְרַב עַד מְאֹד. וְאֵין אָנוּ צוֹפִים אֶל הַדְּבָרִים הַנִּרְאִים, אֶלָּא אֶל אֲשֶׁר אֵינָם נִרְאִים; כִּי הַדְּבָרִים הַנִּרְאִים לְשָׁעָה הֵם, אֲבָל הַבִּלְתִּי נִרְאִים – לְעוֹלָמִים. (השנייה לקורינתים ד 9-8, 18-16)

שִׂמְחוּ בָּאָדוֹן בְּכָל עֵת; אֹמַר שׁוּב, שִׂמְחוּ. נֹעַם הִתְנַהֲגוּתְכֶם יִוָּדַע נָא לְכָל אָדָם. הָאָדוֹן קָרוֹב. אַל תִּדְאֲגוּ לְשׁוּם דָּבָר, כִּי אִם בְּכָל דָּבָר הַצִּיגוּ מִשְׁאֲלוֹתֵיכֶם לֵאלֹהִים בִּתְפִלָּה וּבְתַחֲנוּנִים וּבְהוֹדָיָה. וּשְׁלוֹם אֱלֹהִים הַנִּשְׂגָּב מִכָּל שֵׂכֶל יִנְצֹר אֶת לְבַבְכֶם וְאֶת מַחְשְׁבוֹתֵיכֶם בַּמָּשִׁיחַ יֵשׁוּעַ. סוֹף דָּבָר, אַחַי, כָּל אֲשֶׁר אֱמֶת, כָּל מַה שֶׁנִּכְבָּד, כָּל דָּבָר יָשָׁר, טָהוֹר, מָלֵא נֹעַם, כָּל אֲשֶׁר שִׁמְעוֹ טוֹב, כָּל מַעֲשֶׂה נַעֲלֶה, וְכָל דָּבָר הָרָאוּי לְשֶׁבַח – בְּאֵלֶּה יֶהְגֶּה לְבַבְכֶם. (פיליפים ד 8-4)

הַשְׁלִיכוּ עָלָיו כָּל יְהַבְכֶם, כִּי הוּא דּוֹאֵג לָכֶם. הֱיוּ עֵרִים וְעִמְדוּ עַל הַמִּשְׁמָר. אוֹיִבְכֶם הַשָֹטָן מְשׁוֹטֵט כְּאַרְיֵה שׁוֹאֵג וּמְחַפֵּשׂ לוֹ לִטְרֹף מִישֶׁהוּ. (הראשונה של פטרוס ה 7-6)

 

 

מהו דיכאון?

לכולנו יש עליות ומורדות במצב הרוח. עצב הוא תגובה נורמאלית לקשיים, לכישלונות ולאכזבות. אנשים רבים משתמשים במילה "דיכאון" כדי להסביר את הרגשות האלה, אבל דיכאון הוא הרבה יותר מעצב.

יש אנשים שאומרים שדיכאון הוא כמו "לחיות בתוך חור שחור" או תחושה של סוף קרוב. יש אנשים מדוכאים שאינם חשים שום עצב. הם מרגישים חסרי חיוניות, ריקנות ואדישות.

ההבדל בין דיכאון לבין עצב נורמאלי הוא שדיכאון אופף את חיי היום יום ומפריע ליכולת לעבוד, ללמוד, לאכול, לישון וליהנות, בלי שום קשר לתסמינים. התחושות של חוסר אונים, חוסר תקווה וחוסך ערך מתעצמות ואינן מרפות, ואין מהם שום הקלה.

 

האם אתה מדוכא?

אם אתה מזדהה עם חלק מהסימנים והתסמינים הבאים, ואם אינם מרפים ממך, אולי אתה סובל מדיכאון קליני:

 • הפרעות בשינה.
 • אינך יכול להתרכז ומשימות שפעם עשית בקלות, הפכו לקשות.
 • אתה מרגיש חסר תקווה וחסר אונים.
 • אינך יכול לשלוט במחשבות השליליות שלך למרות כל המאמצים.
 • איבדת את התיאבון או אינך יכול להפסיק לאכול.
 • אתה רגזן הרבה יותר מהרגיל.
 • אתה חושב שאין טעם לחיים (אם כן, פנה מיידית לקבלת עזרה).

סימנים ותסמינים נפוצים של דיכאון

 • רגשות של חוסר אונים וחוסר תקווה. תחזיות קודרות –שום דבר לא ישתפר ואינך יכול לעשות דבר כדי לשפר את המצב.
 • חוסר עניין בפעולות היום יום. שום עניין בתחביבים שהיו לך פעם, עיסוקים לשעות הפנאי, פעילויות חברתיות או מין. איבדת את היכולת לחוש שמחה והנאה.
 • שינויים בתיאבון או במשקל. עלייה או ירידה משמעותית במשקל – שינוי של יותר מחמישה אחוזים במשקל הגוף בחודש אחד.
 • שינויים בדפוסי שינה. חוסר יכולת להירדם (אינסומניה), במיוחד יקיצה בשעות הקטנות של הלילה, או שינה עד מאוחר (היפרסומניה).
 • רגזנות ואי שקט. תחושה של רוגז, חוסר מנוחה או עצבנות. סף סבילות נמוך. הכול וכולם מעצבנים אותך.
 • חוסר אנרגיה. לאות, כבדות ותשישות גופנית. נדמה לך שכל הגוף שלך כבד. אפילו המשימות הקטנות מתישות אותך ודרוש לך זמן רב לבצע אותן.
 • שנאה עצמית. תחושות עזות של חוסר ערך או אשמה. אתה מותח על עצמך ביקורת קשה על מה שבעיניך נחשב החסרונות והטעויות שלך.
 • קשיים בריכוז. קושי להתמקד, להחליט או לזכור.
 • כאבים בלתי מוסברים. עלייה בתלונות גופניות כגון כאבי ראש, כאבי גב, כאבי שרירים וכאבי בטן.

 

אדם מדוכא עלול להרגיש חסר תועלת ואפילו אובדנות. הוא מאבד עניין בדברים ובאנשים שפעם הוא נהנה מהם. דיכאון נובע פעמים רבות מנסיבות בחיים כגון אובדן מקום עבודה, מוות של אדם יקר, גירושין או בעיות פסיכולוגיות כגון התעללות או ערך עצמי נמוך.

 

 

 

 

 

 

 

 

מה הלאה

נשמח לענות לך על כל שאלה או לעזור לך בצעדיך הבאים במסע שלך עם ישוע